Jestřábí oko je nedílnou součástí moderních sportů

Tenisové hřiště, kde je hodně využíváno jestřábí oko.

Jestřábí oko je pojmem, který se ve sportu objevuje už nějakou tu dobu. Narazit na něj můžete také pod anglickým názvem Hawk-Eye. Jestliže patříte do skupiny lidí neznalých tohoto výrazu, začtěte se do následujících řádků. Prozradíme Vám, co si pod jestřábím okem představit a k čemu vlastně slouží.

Kamerový systém prozradí vše

Jak už asi správně tušíte podle uvedeného podnadpisu, jestřábí oko je vlastně označení pro speciální kamerový systém umožňující sledování konkrétního zápasu z mnoha úhlů. Jde o tzv. triangulární systém pokrývající všechny tři osy – X, Y a Z. Díky tomu lze prostřednictvím softwaru vytvořit trojrozměrnou grafiku.

Jestřábí oko od A až do Z

Nyní se zaměříme na to nejdůležitější související s propracovaným kamerovým systémem neboli s jestřábím okem. Tento systém funguje hlavně v důležitých momentem. Tehdy, když není jasný výsledek nebo daný krok hry. Typickým příkladem je tenis – zda míček platí nebo byl v autu. Více informací Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

V jakých ostatních sportech je tato technologie využívána?

Je to například volejbal, hurling, kriket, rugby, fotbal, snooker a mnohé další.

Kdo je vynálezcem jestřábího oka?

Vynálezcem tohoto systému snímání hřiště je Paul Hawkins.

Proč zrovna název „jestřábí oko“?

Název této technologie vybízí k poměrně jednoznačné odpovědi. Je to zrak dravce, konkrétně jestřába. Ten při lovení vidí opravdu perfektně. V tomto případě tomu ale tak není. Pojmenování je podle zakladatele, Hawkinse.

Kde je jestřábí oko používáno při fotbale?

U tohoto sportu je technologie nápomocna v rámci brankové čáry, kdy je mnohdy sporné rozhodnout, zda míč byl v brankovišti či nikoliv. Technologie se hojně využívá v Premier League.

Kdy došlo poprvé k oficiálnímu použití Hawk-Eye?

Elektronická technologie byla poprvé využita v roce 2006 na populárním Kremlin Cupu. Pokud jde o antukové ATP Tour turnaje, bylo tato moderní technika upotřebena například v roce 2020 na vyhledávaném Rio Open.