Svalové křeče jsou nepříjemné, zbavte se jich

Pohybové aktivity představují pro lidské tělo určitou zátěž. Není se proto čemu divit, že když to člověk se sportem přežene, mohou se objevit nejrůznější komplikace. Velice časté jsou například svalové křeče. Ty lze dělit hned do několika kategorií, s nimiž Vás podrobněji seznámíme.

Co jsou to svalové křeče?

Nejprve se ale pojďme seznámit s tím, co jsou to vlastně svalové křeče. Ve své podstatě se jedná o prudký stah svalu. K němu dochází v rámci obranné reakce těla. Například v okamžiku, kdy by mělo dojít k poškození svalu. Pravdou je, že křeče svalů Vás nemusí potkat pouze při samotném sportu, ale mohou se projevit také během noci nebo v klidové fázi dne.

Jaké jsou druhy svalových křečí?

Svalové křeče mají vždy nějakou příčinu. Pokud na ni nepřijdete sami, je vhodné požádat o pomoc odborníka nebo lékaře. V následujících řádcích Vám představíme nejčastější typy křečí a zmíníme se i o dalších hodnotných informacích.

Co jsou to primární křeče?

Nejčastěji se projevují spíše u mladších sportovně založených jedinců. Obvykle se objevují v lýtkových svalech. Nemají přesnou příčinu, ale určitou prevencí je jistě pravidelné protahování svalů.

Co jsou to sekundární křeče?

Za nimi se skrývá svalová námaha. To znamená, že mají určitou příčinu. Mezi ty známé patří křečové žíly, mellitus, těhotenství, různé choroby a další.

Jaká je prevence proti svalovým křečím?

Kromě patřičného protažení svalů před cvičením a po cvičení byste neměli zapomínat ani na přísun vitamínů a minerálů do těla. Naprostou nezbytností je v tomto směru hořčík, vápník a vitamín D. Svoji roli sehrává i vápník.

Jaké jsou jiné příčiny svalových křečí?

Svalové křeče vznikají kupříkladu tehdy, když trpíte nadváhou, pokud máte sedavé zaměstnání nebo když to přeháníte s konzumací mléčných výrobků.

Další tipy, jak se zbavit svalové křeče?

Kromě výše uvedeného se zaměřte ještě na pravidelný a dostatečný pitný režim. Mnohdy pomohou i bylinkové čaje, třeba v podobě hlohu obecného.