Typy jízdních kol – Každému se hodí něco jiného

Patříte k milovníkům pohybových aktivit a primárně k vyznavačům jízdy na kole? Potom Vás bude asi zajímat, jaké jsou na trhu typy jízdních kol. Každý z Vás má trochu jiné požadavky na ježdění, čemuž by měl uzpůsobit také tuto zásadní volbu. S jednotlivými kategoriemi a vhodnou výškou rámu Vás seznámíme v následujících řádcích.

Výška rámu podle výšky postavy

Ať už se budete zajímat o jakékoliv typy jízdních kol, měli byste vědět, že důležitou roli sehrává také výška rámu. Tu lze do jisté míry odvodit od výšky Vaší postavy. Bližší informace naleznete v tabulce prezentované níže.

Výška postavyVýška rámu kola
Do 165 cm15“ a 16“
160 cm až 170 cm17“ a 18“
170 cm až 185 cm19“ a 20“
185 cm až 200 cm21“ a 22“
Nad 200 cm23“ a 24“
Velikost jízdního kola podle velikosti člověka.

Při výběru nového kola si daný model samozřejmě vyzkoušejte osobně. Tato tabulka je pouze orientační a obecná. Konkrétní potřeby jezdce jsou pak řešeny individuálně například v obchodě s jízdními koly.

Základní typy jízdních kol

Pokud máte rádi terén a pohybujete se spíše mimo silnice, jasnou volbou se pro Vás stanou horská kola. Ta mohou mít pevný rám i pevnou vidlici nebo tyto části budou odpružené, popřípadě dojde ke kombinaci obojího. Jestliže máte rádi terén, ale mnohdy zajedete i na silnici, můžete zvolit kompromis v podobě krosových jízdních kol. Taková trekingová kola jsou vhodná spíše na silnici a zpevněné cesty. Kdybyste se chtěli oddávat pouze jízdě na silnici, vsaďte na „silničky“ neboli silniční kola.

Další typy jízdních kol

Výše uvedeným dělením rozhodně nekončíme. Narazit můžete i na ostatní typy jízdních kol. Milovníci adrenalinu a sjezdu z prudkých kopců plných technických překážek vsadí na sjezdová kola. Naopak ti, kdo si chtějí užívat freestyle jízdu zvolí BMX kola. Ta se vyznačují odolným rámem a jsou vhodná pro realizaci různých triků. Ty se obvykle provádí na uzavřených tratích nebo kdekoliv jinde, kde to různé prvky umožňují.