Tepová frekvence hraje při sportu zásadní roli

Na ruce je prostřednictvím přístroje měřena tepová frekvence.

Běh je velice příjemnou sportovní aktivitou. Když se mu chcete věnovat, měli byste myslet na své klouby a pořídit si vhodnou obuv. Zároveň si hlídejte ještě jednu důležitou věc. A tou je tepová frekvence. K jejímu měření můžete přistoupit například za pomoci sportovních či chytrých hodinek nebo díky hrudnímu pásu. Právě hlídání tepové frekvence vede k tomu, že Vaše sportovní námaha bude efektivní a přinese požadované výsledky.

Podle tepu rozlišujeme různé běhy

Každý člověk má podle věku a fyzické muskulatury trochu odlišnou tepovou frekvenci, včetně její maximální hodnoty. Právě podle ní se můžete řídit v souvislosti s intenzitou daného tréninku. Různé typy běhů se liší podle aktuální tepové frekvence. V tomto směru čerpejte údaje prezentované v tabulce níže.

Druh běhuTepová frekvence
Lehký běhTF max. 65 až 70 %
Střední běhTF 75 až 85 %
Tempový běhTF 88 až 92 %
Intervalový běhTF 95 až 100 %
Druh běhu s přihlédnutím k tepové frekvenci.

Jen pro doplnění uvedeme, že zkratka TF znamená tepová frekvence. Zároveň je třeba zmínit, že se zvyšující se intenzitou běhu obvykle dochází k tomu, že už nejste schopni si při takové zátěži s kýmkoliv povídat a musíte se soustředit pouze na běh.

Teplová frekvence a kyslík

Když se věnujete běhání, měli byste myslet na to, že kyslík je v rámci této pohybové aktivity Vaším největším přítelem. To znamená, snažte se do těla, respektive ke svalům dopravit co možná nejvíce. Provedete to tak, že budete při sportu správně a dostatečně dýchat. Tím získáte velké množství kyslíku a navýšíte výkonnost svých svalů.

Tepová frekvence u začátečníků

Jestliže nepatříte k vytrvalostním běžcům, měli byste si dát pozor na to, s jakou sportovní zátěží si zahráváte. Jasné je to, že tepová frekvence by v prvopočátcích běhu neměla překračovat hranici 80 % maximální TF. Týdenní limit tréninku si nastavte například na 25 až 30 kilometrů. Teprve po určitém čase se snažte pozvolným způsobem přidávat zátěž. A to jak z pohledu délky běhu, frekvence i maximální tepové frekvence.